پینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

پینگ چیست

حتی اگر یک کاربر یا گیمر حرفه‌ای بازی‌های آنلاین هم نباشید، قطعاً بارها کلمه پینگ را شنیده‌اید. هنگام بازی با کند شدن سرعت خود یا حریف با عبارت ((پینگ من بالاست)) یا سوال ((راهکار کاهش پینگ کدام است؟)) مواجه شده‌ و حتماً متوجه شده‌اید که کاهش پینگ رویای دست یافتنی هر گیمری در دنیای شبکه است. اما پینگ چیست و چه کاربردی در دنیای اینترنت دارد؟ با ما همراه باشید تا در این نوشتار شما را با یکی از مهم‌ترین المان‌های اینترنت آشنا کنیم.

پینگ چیست؟

پینگ چیست و چه کاربردی دارد

هر سیستم یا دستگاه، برای اینکه بتواند بصورت آنلاین فعالیتی انجام دهد؛ نیاز دارد درخواست خود را به یک سیستم یا دستگاه دیگر ارسال نماید. این درخواست می‌تواند کلیک کردن روی یک دکمه در سیستم کامپیوتر و یا حتی موبایل شما باشد؛ در این حالت درخواست به سیستم دیگری ارسال می‌شود که سیستم مقابل می‌تواند سرور نگهدارنده سایت مورد نظر باشد. در این بین مدت زمانی طول می‌کشد تا درخواست به سرور ارسال شده و از سمت سرور پاسخی به شما ارائه گردد. به زبان خیلی ساده به این فاصله زمانی ((پینگ)) می‌گویند. هر چه این فاصله زمانی طولانی‌تر باشد سرعت انتقال اطلاعات پایین‌تر خواهد آمد.

درحالت کلی می‌توان گفت: پینگ نرم‌افزار مدیریت شبکه است و برای سنجش زمان دسترسی کاربر به سرور در شبکه‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که از جواب سوال پینگ چیست؟ برمی‌آید، می‌توان به راحتی گفت مبنای اصلی سرعت اینترنت در شبکه های کامپیوتری زمان پینگ است؛ و پایین بودن آن نشان‌دهنده سرعت بالاتری در اینترنت. این امر نه تنها در ردوبدل کردن اطلاعات در اینترنت، بلکه در بازی‌های آنلاین نیز بسیار مهم است. اینکه گیمر بازی آنلاین بتواند در مدت زمان کوتاهی در مقابل حریف، عکس العمل نشان دهد و برنده بازی شود، در بازی‌های آنلاین بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

بیشتر بخوانید: DNS چیست

کاربرد دستور پینگ چیست؟

کاربردی پینگ چیست

باید دانست عملکرد پینگ تنها برای اندازه‌گیری زمان ارسال و دریافت داده یا ((تاخیر)) نیست. برای درک عمیق‌تر این موضوع لازم است بدانید؛ هر شبکه‌ی کامپیوتری از تعدادی سرور و سیستم تشکیل شده است که هر کدام از این سرورها یا سیستم‌ها، داده‌هایی را به سیستم یا سرور مقصد ارسال می‌کنند؛ به این داده‌ها بسته یا packet گفته می‌شود. سرور یا سیستم مقصد، بسته را دریافت می‌کند و مجدداً جهت پاسخ، بسته‌ای را به سیستم یا سرور اول ارسال می‌کند.  تمام این مراحل رفت و برگشت برای هر پینگ تکرار می‌شود. می‌توان گفت فرمان پینگ، زمان لازم برای حرکت بسته‌ها بین مبدا و مقصد را اندازه‌گیری می‌کند. بنابراین بهتر است با هر روش ممکن به کاهش پینگ سیستم کمک کنیم.

بیشتر بخوانید: vps چیست

دستور پینگ

دستور پینگ جهت بررسی وضعیت سرورها نیز کاربرد دارد، اگر یکی از سرورها خراب باشد و یا کند کار کند، اتصال دو سیستم برقرار نخواهد شد و در این حالت ممکن است برخی بسته‌ها به مقصد نرسند و در مسیر از دست بروند. در این حالت، این دستور پینگ است که برای مشاهده بسته‌های از دست رفته به کمک ما می‌شتابد. مثلاً فرض کنید یک بسته به سرور ارسال و پاسخ آن را دریافت می‌کنیم و سه بسته در مسیر از بین می‌روند؛ در این حالت دستور پینگ نشان می‌دهد که سه چهارم بسته‌ها از بین رفته‌اند.

علاوه بر تمام موارد بالا پینگ جهت شناسایی و کاربرد سخت‌افزارهای سیستمی نیز به کار می‌رود. مثلاً اگر در هنگام پینگ چاپگر خود پاسخی دریافت نکنید؛ یعنی چاپگر شما در حالت آفلاین است و یا به شبکه متصل نیست. گاهی ممکن است برای ورود به سایت دلخواه از طریق سیستم خود با مشکل روبرو باشید اما در همان هنگام گوشی موبایلتان به راحتی با سایت مورد نظر ارتباط برقرار می‌کند، با استفاده از دستور پینگ به‌راحتی می‌توانید پی ببرید که دقیقاً مشکل کجاست. همچنین با دستور پینگ می‌توان به IP سایت‌ها نیز دسترسی پیدا کرد.

با توجه به کاربردهای مختلفی که برای پینگ بیان شد؛ به‌خوبی متوجه شدیم که سرویس کاهش پینگ چه تاثیر مثبتی در سرعت اینترنت و خصوصاً بازی‌های آنلاین دارد. حال بهتر است با روش‌های کاهش پینگ و کاربردی‌ترین آنها آشنا شویم.

چگونه می‌توان به پینگ دسترسی یافت؟

مزایا و معایب پینگ چیست

برای دسترسی به دستور پینگ بایستی از خط فرمان COMMAND استفاده نمود بدین صورت که:

با استفاده از برنامه Run پنجره command prompt را باز کرده و در خط دستور عبارت ping 1.1.1.1 -t را تایپ کنید.

بهترین پینگ بازی‌های آنلاین:

در حال کلی عدد ثابت و قانون مشخصی برای پینگ بازی‌های آنلاین وجود ندارد. این که پینگ در یک بازی چقدر پایین باشد بسته به سرورهای بازی و نوع بازی بسیار متفاوت خواهد بود. ولی قطعاً می‌دانیم هر چه پینگ پایین‌تر باشد در بازی عملکرد بهتری خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید: کاهش پینگ pubg

در ادامه چند مثال از پینگ مناسب برخی بازی‌های پرطرفدار را ارائه خواهیم داد:

بازی فورتنایت:  پینگ مناسب این بازی عددی زیر 50 است؛ عدد بین 50 تا 100 ممکن است تا حدودی قابل قبول باشد اما بهترین نتیجه را با پینگ زیر 20 خواهیم داشت. علاقه مندان جهت آشنایی با نحوه کاهش پینگ فورتنایت می‌توانند مقاله مذکور را مطالعه کنند.

بازی کال آو دیوتی وارزون: بهترین پینگ برای این بازی عددی زیر 40 است که به دلیل سرورهای خوب و در دسترسی که دارد، رسیدن به این عدد چندان غیر ممکن به نظر نمی‌آید. برای آشنایی با آموزش کاهش پینگ warzone این مقاله را مطالعه کنید.

بازی والورنت: عدد زیر 50 برای  ان بازی نه تنها مناسب بلکه عددی ایده‌آل است، منتها زیرساخت‌های ضعیف امکان دسترسی به این عدد را چندان راحت نمی‌کند.

پینگ صفر از واقعیت تا تبلیغ!!!

اکنون متوجه شدیم پینگ چیست و چه کاربردی دارد، اما ممکن است برخی مواقع در تبلیغات شرکت‌ها عبارت ZERO PING یا پینگ صفر را شنیده باشید!  قطعاً سوالی که پیش می‌آید این است؛ آیا امکان دارد کاهش پینگ به حدی اتفاق بیفتد که به پینگ صفر برسیم؟

جواب این سوال این است که: هر نوع نقل و انتقال داده در شبکه یا هر نوع اتصال شبکه‌ای با صرف مقدار زمان مشخصی، هرچند بسیار کوتاه امکان‌پذیر است؛ بنابراین هر چقدر هم این زمان کوتاه باشد قطعاً باز هم به صفر نخواهد رسید. بنابراین پینگ صفر تنها می‌تواند یک حقه تبلیغاتی برای شرکت‌های ارائه دهنده سرویس کاهش پینگ باشد. علاقه مندان جهت آشنایی بیشتر با اینگونه مفاهیم می‌توانند مقاله تفاوت vps و vpn را مطالعه کنند.

روشهای کاهش پینگ

بهترین پینگ چیست

  • استفاده از VPNها

یکی از روشهای کاهش پینگ استفاده از نرم افزارهای VPN می‌باشد. تاثیر VPNها بر روی بازی‌ها بسیار متغیر و متفاوت است. بسته به نوع VPN و هچنین سروری که از آن استفاده می‌شود این تاثیر می‌تواند منفی یا مثبت باشد. بسیاری از VPNها با تغییر آپی کاربر، خود باعث کاهش سرعت و یا حتی عدم دسترسی به سرور مناسب می‌شوند. نکته منفی در مورد VPNها عدم ارائه یک IP ثابت جهت کابر است. در برخی مواقع VPNها جهت دور زدن تحریم‌ها ناچار به پیچیده کردن مسیر انتقال اطلاعات شده که خود باعث پاین آمدن سرعت اینترنت و بالا رفتن پینگ خواهد شد.

  • استفاده از سرویس‌های کاهش پینگ VPS

VPSها که سرورهای مجازی ارائه خدمات اینترنتی هستند؛ باعث می‌شوند یک کامپیوتر قدرتمند، همراه با منابع نامحدود در اختیار داشته باشید.  این سیستم به شما امکان می‌دهد به بهترین و سریعترین و امن‌ترین اینترنت موجود دسترسی پیدا کنید! این سرورها علاوه بر اینکه IP شما را همواره ثابت نگه می‌دارد، برای استفاده طولانی مدت ، بدون قطعی و کاهش سرعت،  بسیار کاربرد دارند.

شما می توانید با انتخاب یک VPS که شرایط بالا را مهیا کند، از تجریه کارکرد در شبکه ای پرسرعت و یا تجربه انجام یک بازی سریع بدون تاخیر و قطعی لذت ببرید. با توجه به معرفی روشهای به‌دست آوردن پینگ پایین، VPS را می‌توان بهترین و سریعترین روش کارآمد در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *