vps چیست؟ آموزش جامع و صفر تا صد سرورهای مجازی(VPS)

حتما شما هم تا به حال واژه vps یا سرور مجازی را شنیده‌اید یا به نحوی با آن آشنا شده‌اید؛ اما به طور کلی VPS چیست و چه کاربردی دارد؟ VPS سروری مجازی است که به یک فرد اختصاص داده شده است و از طریق آن می‌توانند با دور زدن تحریم‌ها به فعالیت خود ادامه دهند. VPS بر گرفته شده از کلمه‌ی Virtual Private Server می‌باشد. vpsها در بین گیمر‌ها و افرادی که باید از دور با کسب و کار خود رسیدی کنند یا کسانی که باید با یک آی‌ پی ثابت وارد یا خارج شوند از سرور مجازی استفاده می‌برند. در بین گیمر‌ها به این دلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد که در حین بازی کردن می‌توانند بدون قطع و وصلی همراه با پینگ مناسب به بازی کردن خود ادامه دهند. برای درک بهتر از سرور‌های مجازی در ادامه به سوال VPS چیست به طور مجزا پاسخ می‌دهیم.

VPS چیست؟

VPS چیستVPS چیست؟ وی پی اس به عنوان یک سرور اختصاصی شناخته می‌شود که به هر فرد تعلق دارد و به طور مجزا بر روی هر یک از دستگاه‌ها قرار می‌گیرد. امروزه VPS در صنعت تکنولوژی پیشرفت چشمگیری کرده است، به طوری که خیلی از کسب و کار‌ها که از محل کار خود دور هستند که نیازمند به دورکاری دارند و همچنین گیمر‌هایی که در بازی به دلیل لگ و پینگ نامناسب از بازی کرش می‌شوند با استفاده از یک آی‌ پی ثابت می‌توانند بدون داشتن مشکل پینگ بالا به فعالیت خود ادامه دهند. همچنین یکی از بازی‌هایی که امروزه خیلی زیاد مورد استقبال قرار گرفته است بازی وارزون می‌باشد که دلیل محبوبیت آن این است که بازیکنان به صورت آنلاین با یکدیگر در ارتباط هستند که با خرید سرویس کاهش پینگ وارزون می‌توانید با پینگ کمتر از 30 به بازی کردن این بازیه محبوب بپردازید.

کاربرد‌های VPS در بسیاری از وب سایت‌ها،فعالیت‌های نظارتی و مدیریتی، خرید و فروش ارز‌های دیجیتال که برای ورود و خروج از آن نیاز است که با یک آی‌ پی ثابت وارد یا خارج شوند و همچنین می‌توانید با مراجعه کردن به سایت بزرگ ترین سرویس کاهش پینگ به خرید کردن VPSهای مورد نظر خود بپردازید. حال که به سوال VPS چیست ؟ توضیحاتی ارائه کردیم بعد از آن به فرق vpn و vps می‌پردازیم که به درک بهتری درباره‌ی آن برسیم.

VPS چگونه کار می‌کند

در قسمت بالا برای آشنایی با آی‌پی ثابت به سوال وی پی اس چیست ؟ پاسخ دادیم حال می‌خواهیم به نحوه کار کرد آن بپردازیم که کارکرد VPS به این صورت است که چند سرور مجازی بر روی یک سرور فیزیکی قرار گرفته‌اند، به طور مجزا عمل خود را انجام می‌دهند و دارای سیستم عامل  و نرم افزار‌های اختصاصی به خود هستند.

بیشتر بخوانید: کاهش پینگ فیفا

تفاوت بین VPN و VPS چیست ؟

تفاوت بین VPN و VPS چیستهمان طور که گفتیم در این نوشتار می‌خواهیم به فرق vpn و vps بپردازیم که بسیاری از گیمر‌ها از مزایای VPS بی‌خبرند. برای VPN شما باید تعداد زیادی از برنامه‌ها را دانلود کنید و امتحان کنید تا به یک VPN قابل استفاده برسید که پس از وصل شدن به آن ممکن است حتی پینگ شما را بالا ببرد، تیم پشتیبانی دراگون وی پی اس با خریداری بهترین vps که از سرور‌های قدرتمندی برخوردار می‌باشد سرویس‌های لازم را برای کاهش پینگ همراه با یک آی پی ثابت در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

شما با استفاده از سرویس‌های vps یک آی پی ثابت را در اختیار خود قرار می‌دهید که این آی پی به هیچ عنوان تغییر یا از دست نمی‌رود. با خرید vps شما دارای یک آی پی ثابت که متعلق به شما است را بدست آورده‌اید که دیگر اشخاص امکان استفاده از آی پی شم را ندارند. Vps در گیمر‌ها به عنوان دور زدن بازی‌هایی که در تحریم هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان مثال:

خیلی از بازی‌ها هستند که برای کاربران ایرانی تحریم هستند که برای اتصال و بازی کردن نیاز است از برنامه‌ی تغییر آی پی استفاده شود. اما با قطع و وصل شدن اینترنت شما آی پی شما تغییر می‌کند و برای ورد به بازی دیگر نمی‌توانید وارد شوید؛ زیرا آی پی قبلی شما از بین رفته و یک آی پی جدید دریافت کرده‌اید از این رو احراز هویت شما به مشکل بر می‌خورد.

ولی با استفاده ازvps  یا آی پی ثابت حتی با قطع و وصل شدن هم آی پی شما تغییر نمی‌کند زیرا آی پی شما به صورت مجزا درختیار شما قرار گرفته است و دیگر در بازی کردن شما مشکلی به وجود نمی‌آید. همچنین می‌توانید برای فهم بیشتر فرق بین VPN و VPS به مقاله تفاوت VPN و VPS چیست  مراجعه کنید.

انواع VPS چیست ؟

انواع VPS چیستانواع سرو‌های مجازی به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از مدیریت، سیستم عامل، مجازی ساز که هر یک از آن‌ها به چند دسته دیگر تقسیم می‌شوند و در ادامه انواع وی پی اس چیست همراه با توضیحاتی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

سرور های مجازی بر اساس مدیریت

سرور های مجازی بر اساس مدیریت

انواع سرور مجازی مدیریت شده

زمانی که کسب و کار یا سازمانی دارای وب سایت سنگین و پربازدید است بهتر است از سرویس‌های معمولی و اشتراکی استفاده نشود و از سرویس‌های اختصاصی استفاده شود. برای سرور‌های اختصاصی در ارتباط با سرور، زیر ساخت و مباحث تخصصی مدیرت سرور نیاز به دانش فنی است که خیلی از کار‌ها در این زمینه، صاحبان آن‌ها تخصصی ندارند از این  رو بهتر است از سرور مجازی مدیریت سده استفاده ببرید. دراین صورت مدیریت سرور مجازی توسط کارشناسان آن شرکت هاست انجام می‌گیرد که دارای مزایای متفاوتی مانند: داشتن منابع اختصاصی، بک آپ‌ها، کنترل پنل‌هایی مانند سی پنل و دایرکت ادمین و پلسک، هار‌های ssd و sas، حرفه‌ای ترین کانفیگ و تنظیمات برای سرویس‌ها هستند.

انواع سرور مجازی مدیریت نشده

در این نوع سرور‌های مجازی کنترل و مدیریت سرور بر عهده خود کاربر می‌باشد و هزینه‌ی استفاه آن معمولا کمتر است. دلیل قیمت پایین آن این است که شرکتی که وی پی اس را از آن خریداری کرده‌اید تنها وظیفه دارد که سخت افزار را فراهم کند و به خفظ و نگهداری آن بکوشد که سرور اجاره شده توسط شما مدیریت و نگهداری و بروز رسانی آن دیگر بر عهده شما می‌باشد. بهتر است بدانید که که این نوع vps‌ها از امنیت کمتری نسبت به نوع مدیریت شده برخوردار می‌باشند و افرادی که مبتدی و تازه کار هستند اطلاعاتی در باره‌ی مدیرت سرور ندارند که پیشنهاد می‌شود از سرور‌های مجازی مدیرت شده که تیم پشتیبانی شرکت ارائه دهنده دانش فنی لازم برای سرور را دارد که با این کار اطلاعات شما از امنیت بیشتری برخوردار خواهد شد.

بیشتر بخوانید: پکت لاست چیست؟

سرور های مجازی بر اساس سیستم عامل

سرور های مجازی بر اساس سیستم عامل

سرور مجازی لینوکس

سروری است که سیستم عامل‌های نصب شده بر روی آن یونیکس یا لونیکس می‌باشد و کاربران به وسیله‌ی ssh با دسترسی به root می‌توانند از آن استفاده ببرند. همچنین سرور‌های مجازی لینوکس دارای سخت افزار‌های قدرتمندی می‌باشند که برای افزایش بازده‌ی، سرعت و کیفیت از  vpsگوناگونی استفاده می‌شود. در این سیستم عامل می‌توانید به اجرائ برنامه‌ها، ماژول‌های پرطرفدار و متن باز یا همان opensource بپردازید و اکثر سایت ‌ساز‌ها از قبیل drupal و برنامه‌های تحت php نیاز به سیستم عامل‌های لینوکس دارند. اگر برنامه‌ی سایت شما با این زبان‌ها برنامه نویسی شده است پیشنهاد می‌شود که از سرورهای مجازی با سیستم عامل لینوکس تهیه شود.

 سرور مجازی ویندوز

همچنین این نوع سرورها دارای سیستم عامل‌های بسیار قدرتمند و کاربرپسند می‌باشد که شما با پرداخت کمترین هزینه نسبت به سرور‌های اختصاصی دارای یک سرور با منابع سخت افزاری و مجازی ساز، بسیار پرقدرت خواهید شد و می‌توانید نسخه ویندوز آن را برای سرور مورد نظر، بر روی سیستم خود نصب کنید. با استفاده از پنل admin که دسترسی کامل جهت انجام هر موردی بر روی سرورها برای شما فراهم شده است و با متصل شدن به سرور به فعالیت‌های مورد نظرتان ادامه می‌دهید.

سرور مجازی میکروتیک

نصب  vpsمیکروتیک بیشتر برای افراد بسیار حرفه‌ای مناسب‌تر است که سیستم عامل پرسرعت و پایدار، پیکربندی شده بر روی آن به نام MikroTik RouterOS می‌باشد. اصولا سیستم عامل این نوع سرورها بر پایه لینوکس که نقش یک روتر بسیار قوی را انجام می‌دهد و هدف اصلی آن‌ها مسیریابی است. هزینه vps میکروتیک نسبت به روتر‌های سیسکو نسبتاً پایین‌تر است و vps رایگان همراه با نصب vps رایگانی دارد. سرور مجازی میکروتیک بیشتر مورد استفاده در مواردی مانند فایروال، پروکسی سرور، سرور DHCP، وی پی ان، QoS، مسیریاب،  MPLS و … می‌باشد.

انواع سرور مجازی براساس مجازی ساز

Xenمجازی ساز

Xenمجازی سازاین مجازی ساز xen بر پایه لینوکس نوشته شده است که به عنوان یک نرم افزار مجازی ساز open source یا همان متن باز می‌باشد که تا به امروز توانسته است در دنیای فناوری اطلاعات به عنوان بهترین VPS شناخته شده است.  Xen هم برای سرور‌های مجازی ویندوز و هم سرور‌های لینوکس به وجود آمده است که نصب Vps آن به صورت سیستم عامل مستقیم بر روی سخت افزار نصب کرد که به معناست، هیچگونه سیستم عامل واسطه‌گری مورد نیاز نیست. از این رو به دلیل کم حجم بودن آن منابع سرور مانند ram و spu کم‌تر درگیر خواهند شد که می‌توانید استفاده بهینه از منابع سیستم و همچنین سرور داشت.

Esxiمجازی ساز

Esxiمجازی سازESXI آخرین نسخه نرم افزاری  VMware Hypervisor می‌باشد و همچنین این نوع مجازی ساز مستقل از سیستم عامل بوده که به این صورت است بر روی سخت افزار به طور مستقیم نصب می‌شود. همچنین در نرم‌افزار آن نیز از تکنولوژی Bare Metal استفاده شده است که برای مدیریت مجازی ساز Esxi می‌توانید با بکارگیری نرم‌های مدیریتی مانند VMware VCenter Server برای مدیریت بهتر استفاده نمود و این نرم افزاز Vmware برای مجازی ساز قرار گرفته شده است که برای ارائه سروی‌های Colud می‌باشد. این مجازی ساز به دلیل اینکه بدون نیاز داشتن یه سیستم عامل دیگری، سرعت و عملکرد بسیار موثری دارد از این رو خود آن یک سیستم عامل محسوب می‌شود.

Kvmمجازی ساز

Kvmمجازی سازبرای جابه‌جا کردن یک سرور به سرور دیگر از یک کلید میانبر به نام KVM یا همان سوئیچ الکترونیکی استفاده می‌شود و KVM به عنوان یک کلید با سرعت بالا و منابع کاملا اختصاصی می‌باشد که کیبورد، مانیتور و موس را به چندین سیستم کامپیوتر اشتراک می‌گذارد و می‌توانید هر زمان قصد داشتید می‌توانید چندین سرور را از یک مکان کنترل کنید که تأثیر زیادی دارد. در این سرور امکاناتی برای کاربران خود طراحی شده است که به پند مورد آن اشاره می‌کنیم مانند: مشاهده مصرف پهنای باند، تعویض سیستم عامل به صورت آنلاین، مشاهده کنسول VNC سرورمجازی به صورت آنلاین دز این سرور امکان پذیر است. شما با خریداری سرور می‌توانید با استفاده از Remote از راه دور به آن دسترسی داشته باشید اما امکان بوت و Bios کردن را نخواهید داشت. ولی به وسیله‌ی kvm شما توانایی خاموش و روشن کردن سرور، بررسی تمام مراحل بوت کردن سرور، وارد شدن به بایاس سرور هم برای شما فراهم شده است.

OpenVZمجازی ساز

OpenVZمجازی سازیکی دیگر از بهترین مجازی ساز های رایگان Open VZ است و بهتر است بدانید که فقط با استفاه از این مجازی ساز می‌توانید به سرور لینوکس با سیستم عامل Centos,fedora,debian,suse,ubuntu بوجود آورد نحوه آن به این صورت است که با ایجاد کردن یک ostemplate می‌توانید سیستم عامل خود را در کمترین زمان ممکن نصب کنید. نقظه ضعف این مجازی این است که تنها از سیستم عامل‌های لینوکس پشتیبانی می‌کند که با به مشکل خوردن کرنل لینوکس در تمامی سرور‌های مجازی دیگر نیز باعث به وجود آمدن مشکل خواهد شد به این دلیل که از کرنل اصلی تغزیه می‌کنند. اما درای مصرف منابع کم و هرینه پایین همراه با سرعت بسیار بالا و قابلیت استفاده از منابع بیشتری در آن گردآوری شده است.

مطلب آخر

در این مقاله به صورت جامع به سوال VPS چیست ؟ توضیحات جامعی ارائه کردیم که فهمیدیم VPSها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از: مدیریت، سیستم عامل و مجازی ساز که هر یک از این‌ها نیز به دسته‌های دیگری مانند مدیریت شده و نشده تقسیم می‌شوند که در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *